Track Instagram

January 15, 2020

Track Instagram

JOHN JAY: CLASS A STANDARDS

January 14, 2020

Indoor Track (2019-20)
Standards for Section 1 Class Meets
Class A Class B Class C
Event Boys Girls Boys Girls Boys Girls
55 7.11 8.04 7.41 8.31 7.71 8.81
55 HH 10.24 11.01 10.51 11.51 10.51 12.01
300 39.51 47.01 42.01 49.21 45.01 52.51
600 1:35.01 1:55.01 1:38.01 2:00.01 1:42.01 2:07.01
1000 2:57.01 3:30.01 3:03.01 3:40.01 3:10.01 3:55.01
1500/1600 4:55.01 5:42.01 5:05.01 5:55.01 5:20.01 6:00.01
1500 walk xxxx 9:30.01 xxxx 9:45.01 xxxx 10:30.01
3000/3200 10:40.01 12:00.01 10:50.01 12:25.01 11:00.0112:45.01
High Jump 5′ 3″ 4′ 5″ 5′ 2″ 4′ 3″ 5′ 0″ 4′ 0″
Long Jump 18′ 0″ 14′ 3″ 17′ 0″ 13′ 3″ 15′ 0″ 11′ 0″
Triple JuMp 37′ 0″ 31′ 0″ 34′ 0″ 29′ 0″ 30′ 0″ 25′ 0″
Pole Vault 9′ 6″ 7′ 3″ 9′ 0″ 6′ 6″ 8′ 0″ 6′ 0″
Shot Put 38′ 0″ 29′ 0″ 33′ 0″ 23′ 0″ 28′ 0″ 17′ 0″
Weight Throw 40′ 0″ 33′ 0″ 32′ 0″ 23′ 0″ 23′ 0″ 20′ 0″

https://jaytrack-field.itemorder.com/

January 14, 2020

https://jaytrack-field.itemorder.com/

GIRLS: Leagues Championship Event List.

January 10, 2020

2019 2020 LEAGUE CHAMPIONSHIPS

This Week..

January 10, 2020

Suffern Invite: Bus Departure 2:30pm

Stanner Games: Bus Departure 6pm

4 x 400m relay team Qualifies for Milrose Games

January 10, 2020

They won their division race and qualified with a time of 3:28.8 at the Milrose Game Trials. They will be competing in the Milrose games on Feb 8th
Congrats to:

Matt Conde
Kieran Allen
Eric Amilcar
Jonathan Mahon

Milrose Trials: Wed jan 3rd

January 7, 2020

Boys 4 x 4 and Girls 4 x 4 only

GIRLS : STANNER GAMES EVENTS

January 5, 2020

Girls Freshmen
Freshmen Girls 55 Meter Dash: 1 Entry
Arianna Gonzalez
7.74

Sophomore Girls Sprint Medley Relay: 1 Entry
Natalie Accurso
Gabriella Corbo
DeAnna DeCaro
Elizabeth Toth
Anna Prezbyl

Girls Varsity
Varsity Girls 55 Meter Dash: 4 Entries
DeAnna DeCaro
8.21
Paris Johnson
8.54
Chloe Morris
8.06
Ashley Tricarico
8.00

Varsity Girls 300 Meter Dash: 3 Entries
Chloe Morris
46.88
Ashley Tricarico
46.64
Elena Vargas
41.58

Varsity Girls 600 Meter Run: 1 Entry
Paris Johnson
liz Toth

Varsity Girls 1,000 Meter Run: 3 Entries
Serenity Delgado
3:27.41
Bella Hewitt
3:33.60
Fiona Mohl
3:32.03

Varsity Girls 1,600 Meter Run: 2 Entries
Emma Egan
5:37.50
Amelie Guzman
5:34.90

Varsity Girls 55 Meter Hurdles: 2 Entries
Breanna Cascioli
10.41
Ashley Ertel
10.11

Varsity Girls 4×800 Meter Relay: 1 Entry
Emma Egan
Serenity Delgado
Fiona Mohl
Bella Hewitt
Amelie Guzman

Varsity Girls High Jump: 1 Entry
Hailey Howard
4-10

Varsity Girls Long Jump: 3 Entries
Breanna Cascioli
14-7.5
Ashley Ertel
14-5
Arianna Gonzalez
15-7

Varsity Girls Triple Jump: 1 Entry
Elena Vargas
36-11

Girls Event List…Suffern Invitational..FRI Bus Departure@2:30pm

January 5, 2020

High School Girls 55 Meter Dash: 5 Entries
Ella Bergstraser
8.62
Morgan Cameron
8.97
Grace Lundstedt
8.61
Chelsea Matthews
8.34
Gabrielle Corbo
8.45

High School Girls 300 Meter Dash: 5 Entries
Kaliah Brown
55.34
Caroline Cahill
52.73
Morgan Cameron
55.28
Chelsea Matthews
52.50h
Gabrielle Corbo
48.67

High School Girls 600 Meter Run: 5 Entries
Kayla Barbosa
2:00.00
Ella Bergstraser
2:06.43
Caroline Cahill
2:04.00
Grace Lundstedt
2:07.52

High School Girls 1,000 Meter Run: 4 Entries
Sofia Black
3:37.58
Grace Cox
3:34.00
Christina Kilduff
3:58
Grace Testa
3:57.40
Madison Hoffmann

High School Girls 1,500 Meter Run: 5 Entries
Chella Calcagni
6:42.60
Maya Guzman
5:55.60
Mia Mullen
5:46.98
Grace Testa
6:00.00h

High School Girls 3,000 Meter Run: 1 Entry
Gabriella Seifert
14:42.40

High School Girls 55 Meter Hurdles: 1 Entry
Mairead Denver
12.02

High School Girls 4×800 Meter Relay: 1 Entry
Mia Mullen
Madison Hoffman
Sofia Black
Grace Cox
Kayla Barbosa

High School Girls Long Jump: 3 Entries
Kaliah Brown

Chelsea Matthews

Sophia Panos
11-3.5

High School Girls High Jump: 2 Entries
Aiyana Freeman
4-6
Sophia Panos
4-0

High School Girls Shot Put: 3 Entries
Mairead Denver
19-3
Gianna Falciano

Aiyana Freeman
26-3.75

High School Girls 1500 Meter Race Walk: 4 Entries
Chella Calcagni
10:30.00
Gianna Falciano
11:14.70
Maya Guzman
10:12.00
Christina Kilduff
10:50.00

Boys Dendy List

January 3, 2020

Here is the latest Boys Lineup for Dendy. All boys need to get their cards. Contact Coach Sommerlad with issues. Apparently we are splitting a third bus with Ketchum.              Boys Dendy Entry List

Page 7 of 220« First56789Last »
**Eligibility Book** District Rules for Participation in Athletics
Armory Track News, Results & Rankings
Dye Stat News, Talk & Rankings
East Bay Running Footwear & Apparel
Form to Leave Meet With Parent / Guardian
Form to Leave Meet With Someone Else’s Parent / Guardian
MHRRC Local Events & Results
NY Milesplit NY High School Cross Country / Track & Field
Section 1 County Records & Honors
Tully Runners Local Rankings & Results

Notice: Use of undefined constant wp_footer - assumed 'wp_footer' in /homepages/9/d210681034/htdocs/wp-content/themes/jj/footer.php on line 24